Zabezpieczenia przeciwpożarowe w systemach suchej zabudowy

Pasywna ochrona przeciwpożarowa to prężnie rozwijająca się dziedzina w zakresie materiałów budowlanych. Wpisują się w nią nowoczesne systemy suchej zabudowy takich producentów jak Rigips, Knauf i Siniat.

Czym właściwie jest pasywna, inaczej bierna ochrona przeciwpożarowa? Przez pojęcie pasywnej ochrony p.poż rozumiemy wykonanie prac budowlanych, które spowodują zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych budynku, szczelin i dylatacji, przejść kablowych itp. w celu zmniejszenia strat, zapewnienia nośności konstrukcji przez określony czas oraz zatrzymanie lub ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru.

Jednym z materiałów budowlanych, który spełnia założenia pasywnej ochrony p.poż są systemy suchej zabudowy, czyli popularne systemy płyt karton-gips. Wszędzie tam gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo osób przebywających w budynku, a także gdzie należy zapewnić odpowiedni czas na ich ewakuację stosuje się płyty gipsowe o zwiększonej odporności na ogień. W zakres ich zastosowania wchodzi wykonywanie:

- okładzin ścian, konstrukcji, systemów wentylacyjnych, przejść kablowych;
- wznoszenie ścian działowych;
- budowy podwieszanych sufitów, itp.

Płyty gipsowe takich producentów jak Knauf, Rigips i Siniat charakteryzują się:

- wzmocnieniem struktury rdzenia włóknem szklanym;
- wykonaniem okładzin z włókna szklanego;
- wagową zawartością wody w rdzeniu gipsowym na poziomie ok. 20%. Woda ta pełni rolę wody gaśniczej, która do momentu odparowania powoduje, że temperatura zabudowy nie przekracza 100 – 140 st. C.

Comments are closed.